Przeskocz nawigację.
Strona główna

Ankieta w 3 krokach

Badania ankietowe przy użyciu systemu webankieter.pl

Badania ankietowe to proces umożliwiający uzyskanie od respondentów informacji dotyczących tego w jaki sposób postrzegają dane zjawisko. Proces ten wymaga często nie tylko dobrej znajomości metodyki prowadzenia badań, ale także dostępu do odpowiednich narzędzi analitycznych wspierających badacza. System webankieter stanowi kompleksowe narzędzie, które wspomaga cały proces badań, począwszy od projektowania ankiety,
poprzez jej publikację, aż do analizy zebranych odpowiedzi. Ponadto, system został zaprojektowany tak, aby osoby nie mające doświadczenia w prowadzeniu zaawansowanych badań ankietowych, mogły w szybki i prosty sposób stworzyć kwestionariusz umożliwiający zebranie opinii od klientów, pracowników, studentów a nawet użytkowników stron internetowych. Twórcy webankietera zadbali o to, aby cały proces tworzenia ankiety sprowadzić do trzech prostych kroków, a sam system zintegrować ze stroną internetową www.webankieter.pl

Rejestracja

Aby rozpocząć korzystanie z sytemu webankieter należy się zarejestrować. Link do formularza rejestracyjnego znajduje się standardowo w prawym górnym rogu strony. Innym sposobem jest wybranie przycisku Rozpocznij tworzenie ankiety, który znajduje się po lewej stronie.

Projektowanie nowej ankiety

Pierwszym krokiem w procesie badawczym jest stworzenie kwestionariusza ankietowego. Najpierw należy określić nazwę ankiety, która umożliwi odróżnienie tematycznie podobnych ankiet w systemie. Następnie użytkownik wypełnia tytuł ankiety, który staje się widoczny dla respondentów. Dodatkowo w polu opis, badający ma możliwość wypisania swoich celów badawczych oraz uwag dotyczących ankiety.

Rys 1. Tworzenie nowej ankiety

Rodzaje pytań ankietowych

W tej chwili w systemie istnieje 11 rodzajów pytań, z które użytkownik może skorzystać przy tworzeniu nowej ankiety. Warto jednak wspomnieć, że twórcy webankietera ciągle go rozbudowują dodając przy tym nowe elementy, w tym nowe rodzaje pytań.

Pytania otwarte:
Jedna linia tekstu odpowiedzi – umożliwia respondentowi udzielenie krótkiej odpowiedzi, idealne przy pytaniach o imię lub ulicę zamieszkania
Wiele linii tekstu odpowiedzi – daje możliwość wyrażenia dłuższej opinii na dany temat
Pole liczbowe – umożliwia wprowadzenie liczby, często wykorzystywane w pytaniach o wiek
Pole data – można wykorzystać m.in. przy pytaniach o datę rozpoczęcia korzystania z danego produktu

Pytania zamknięte:
Pytania typu „tak” „nie”
Kilka możliwości odpowiedzi – możliwe jest wybranie kilku odpowiedzi z listy
Jedna możliwość odpowiedzi – umożliwia wybranie tylko jednej odpowiedzi z listy
Lista wyboru – podobnie jak pytanie wyżej, ale odpowiedzi pojawiają się w postaci listy rozwijanej
Skala – daje możliwość oceny danego zjawiska
Wielokrotnego wyboru ze skalowaniem – pytanie matrycowe

Pytania metryczkowe
Pesel – umożliwia wprowadzenie peselu i sprawdza jego poprawność

Pytanie respondentów

Sam proces upublicznienia przygotowanej ankiety został także sprowadzony do trzech prostych kroków. Po zaznaczeniu wybranego kwestionariusza należy kliknąć przycisk „publikuj” a następnie wybrać „skopiuj link”. Jeżeli użytkownik chce rozesłać swoją ankietę na maila wystarczy, że kliknie przycisk „roześlij ankietę” i wypisze adresy e-mail do badanych respondentów.

 

Rys. 2 Proces upubliczniania ankiety

Poniżej znajduje się przykładowa ankieta przygotowana przy użyciu systemu webankieter

 

Rys. 3 Przykładowa ankieta

Analizowanie zebranych danych

Aby zobaczyć wyniki zebranych danych wystarczy na swojej liście ankiet zaznaczyć wybrany kwestionariusz a następnie wybrać przycisk „wyniki”. System webankieter udostępnia cztery sposoby przedstawiania danych: wykres kołowy, wykres słupkowy pionowy, wykres słupkowy poziomy oraz tabela z odpowiedziami. Dla danych tekstowych typu opinia, możliwe jest podejrzenie odpowiedzi tylko w tabeli.

Poniżej znajdują się przykładowe wykresy:

Rys. 4 Wykres kołowy

 

Rys. 5 Wykres słupkowy pionowy

Rys. 6 Wykres słupkowy pionowy

Rys. 7 Tabela z odpowiedziami

Prowadzenie badań ankietowych przy użyciu systemu webankieter jest bardzo proste i szybkie. Twórcy zadbali o to, aby osoby nie mające żadnego doświadczenia przy pracy z kwestionariuszami ankietowymi, mogły stworzyć ankietę w przysłowiowe „kilka minut”, a potem w prosty sposób przeanalizować zebrane dane. Dlatego właśnie narzędzie to idealnie sprawdza się przy prowadzeniu badań do prac licencjackich, magisterskich czy doktorskich. Dla osób, które mają już jakieś doświadczenie w prowadzeniu tego typu badań, twórcy udostępnili funkcje eksportu do formatów takich jak csv, spss czy R co umożliwia dokładniejszą obróbkę zebranych danych.